Kolik vás stojí teplá voda a jak ušetřit?

Používáte pro ohřev teplé vody elektrický bojler? Naučte se regulovat teplotu vody tak, abyste náklady snížili na minimum. Poradíme vám, jak na to.

Načítám...

Víte, jak můžete ušetřit?

1.

Bojler místo průtokového ohřívače

Pokud potřebujete vodu denně, nebo alespoň většinu dnů v týdnu, pak se jistě vyplatí bojler místo průtokového ohřívače vody. Průtokový ohřívač je vhodný pouze pro nárazový odběr vody.

2.

Buďte co nejblíže zdroji vody

Bojler byste měli umístit co nejblíže koupelny, nebo místa, kde chcete teplou vodu odebírat. Čím dále bude místo odběru umístěno, tím více vody se bude udržovat v trubkách a více energie budete potřebovat, abyste vodu ohřáli.

3.

Nepřehřívejte

Bojler nastavte na méně než 60 stupňů. Vodu o vyšší teplotě využijeme jen vzácně. Ideální je teplota 55 stupňů, nebo i 50 stupňů. Takto dosáhnete nejmenších ztrát, ale tato teplota méně produkuje vodní kámen, který ničí vodní baterie. Když snížíte ohřev vody v bojleru o 10 stupňů, ušetříte ročně až 4 530 Kč a na teplotě vody to ani nepoznáte. Pokud běžná, čtyřčlenná rodina se 150 litrovým bojlerem přetápí zbytečně na 60, navýší roční spotřebu elektřiny o 4 530 korun.

4.

Nastavte si správnou distribuční sazbu

Pokud ohříváte vodu bojlerem a elektrickou energií, můžete využívat speciální distribuční sazbu a určitý počet hodin, kdy máte levnější elektřinu. O tuto distribuční sazbu požádejte svého distributora elektřiny.

5.

Zvolte správnou velikost bojleru

Potřebujete odhadnout velikost bojleru? Zajímat by vás měl počet osob v rodině a to, na kolik budete teplou vodu potřebovat. Počítejte ale s tím, že průměrná denní spotřeba teplé vody (55 °C) na osobu bývá okolo 50-80 litrů.

6.

Přemýšlejte o solárech

Teplou vodu si můžete nechat ohřívat zcela zdarma slunečním svitem. Pro ohřev vody pro čtyřčlennou rodinu by měly stačit 3 kolektory, které pracují i při nízkých teplotách.

7.

Upřednostněte sprchu

Vanu plnou teplé vody bychom měli považovat za sváteční odměnu a běžně bychom měli upřednostňovat sprchování, které vyjde levněji až čtyřnásobně.

8.

I ve vaně úsporně

Na koupání si pořiďte menší vanu, nebo ji nenapouštějte až po okraj, případně vyměňte starou baterii za novou, moderní pákovou baterii se speciálním zařízením, která dokáže průtok vody omezit. Případně využívejte termostatické baterie, u kterých si můžete přednastavit teplotu.

9.

Využívejte adekvátně velký bojler

Pokud se ve vaší rodině změní poměry a například děti se osamostatní, je dobré bojler vyměnit za uměřeně velký, například na 80 litrů.

Máte další otázky?

Připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších dotazů, které se týkají spotřeby elektřiny a nákladů na provoz spotřebičů.

Jak počítáme částku?

Za výpočtem se schovávají komplexní propočty všech klíčových údajů. Jak výpočet funguje?

1.

Nejprve vezmeme obvyklou cenu za elektřinu v roce 2024 v ČR.

To hlavní, na čem záleží je, kolik platíte za elektřinu. Zastropovaná cena, kterou Češi loni platili, byla 5 000 Kč za jednu MWh bez DPH a dalších poplatků.

2.

Pak vymodelujeme náročnost spotřebiče.

U každého spotřebiče je přihlíženo k jeho specifickým vlastnostem a podle toho je i jeho energetická náročnost modelována. V tipech a tricích najdete způsoby, jak můžete tuto energetickou náročnost snížit.

3.

A nakonec spočítáme, kolik stojí provoz přímo vás.

Tou hlavní proměnnou pro výpočet je to, kolik za elektřinu platíte vy. Proto je důležité upravit si cenu elektřiny (1 kWh/Kč nebo 1 MWh/Kč) ve výpočtu tak, aby odpovídala vaší aktuální situaci.

Uvedená výše úspory u každého tipu na úsporu je pouze modelová a orientační. Na zjednodušených příkladech ukazujeme možné úspory a chceme tím odběratele elektřiny a plynu přimět k zamyšlení, jak snížit svou spotřebu a díky tomu ušetřit. V konkrétních případech se výše dosažené úspory může lišit díky dalším faktorům, které nebyly nebo ani nemohly být zohledněny (např. přesné ceny a spotřeba energií, okolní teplota, typ, stáří a způsob používání určitého spotřebiče apod.). Proto nemůžeme být zodpovědní za to, zda se realizací modelového úsporného opatření dosáhne předpokládané výše úspory. Doporučujeme tedy konkrétní případy konzultovat se specialistou.

Centropol

Všechny výpočty připravil Centropol – jeden z největších dodavatelů elektřiny a plynu v České republice.