Kolik můžete ušetřit výměnou žárovek?

Ačkoliv se to nezdá, staré žárovky jsou obrovskými žrouty energie – tak velkými, že náklady na nákup nových LED žárovek se vám mohou vrátit už během pár týdnů.

Načítám...

Víte, jak můžete ušetřit?

1.

Využívejte co nejvíce denní světlo

Pracovní plochu například v kuchyni umístěte tam, kam nejvíce dopadá denní světlo. Pokud pracujete z domu, využijte tu místnost, kde je nejvíce denního světla a vy zde nemusíte svítit. V bytě instalujte prosklené dveře, které umožňují světlo přenášet, případně ve stěnách využijte luxfery, které vypadají efektně a umožňují průnik světla. V interiéru zapojte zrcadla, upřednostněte světlé barvy a lesklé povrchy.

2.

Využijte více zdrojů světla

Místo jednoho velkého zdroje světla můžete využít více zdrojů, díky kterým ušetříte, dopřejete si světlo přesně tam, kde ho potřebujete a ještě zajímavě nasvítíte interiér. Využijte LED pásky, které lze umístit na zajímavá místa a interiér tak pozvednout.

3.

Investujte do LED žárovek

LED žárovky jsou sice dražší než úsporná žárovka, zato spotřebovávají výrazně méně proudu. Využívat bychom je tedy měli tam, kde svítíme opravdu velmi často. Investice do nových LED žárovek se vám navíc vrátí už za několik měsíců.

4.

Světlo na čidlo

Na některá místa instalujte světlo, které má čidlo a rozsvítí se v reakci na pohyb. Díky tomu se vám nemůže stát, že někdo zapomene zhasnout.

5.

Omezte intenzitu

Pokud využíváte lustr, u kterého lze volit intenzitu osvětlení, snižte ji. Díky tomu ušetříte nejenom elektřinu, ale také vaše oči, které se tak brzy neunaví.

6.

Využijte solární světla

Pokud chcete osvětlit vaši zahradu, nebo terasu, využijte světla, která se nabíjejí ze slunce. Pořídit si můžete mnoho různých světel, velmi zajímavé jsou nejrůznější světelné závěsy a girlandy.

7.

Instalujte si chytrou domácnost

Osvětlení lze ovládat na dálku díky chytré domácnosti. Žárovky lze propojit díky Internetu věcí, tedy nízkoenergetické síti s dobrým pokrytím s cloudem a ovládat aplikací v mobilním telefonu, nebo tabletu.

Máte další otázky?

Připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších dotazů, které se týkají spotřeby elektřiny a nákladů na provoz spotřebičů.

Jak počítáme částku?

Za výpočtem se schovávají komplexní propočty všech klíčových údajů. Jak výpočet funguje?

1.

Nejprve vezmeme obvyklou cenu za elektřinu v roce 2024 v ČR.

To hlavní, na čem záleží je, kolik platíte za elektřinu. Zastropovaná cena, kterou Češi loni platili, byla 5 000 Kč za jednu MWh bez DPH a dalších poplatků.

2.

Pak vymodelujeme náročnost spotřebiče.

U každého spotřebiče je přihlíženo k jeho specifickým vlastnostem a podle toho je i jeho energetická náročnost modelována. V tipech a tricích najdete způsoby, jak můžete tuto energetickou náročnost snížit.

3.

A nakonec spočítáme, kolik stojí provoz přímo vás.

Tou hlavní proměnnou pro výpočet je to, kolik za elektřinu platíte vy. Proto je důležité upravit si cenu elektřiny (1 kWh/Kč nebo 1 MWh/Kč) ve výpočtu tak, aby odpovídala vaší aktuální situaci.

Uvedená výše úspory u každého tipu na úsporu je pouze modelová a orientační. Na zjednodušených příkladech ukazujeme možné úspory a chceme tím odběratele elektřiny a plynu přimět k zamyšlení, jak snížit svou spotřebu a díky tomu ušetřit. V konkrétních případech se výše dosažené úspory může lišit díky dalším faktorům, které nebyly nebo ani nemohly být zohledněny (např. přesné ceny a spotřeba energií, okolní teplota, typ, stáří a způsob používání určitého spotřebiče apod.). Proto nemůžeme být zodpovědní za to, zda se realizací modelového úsporného opatření dosáhne předpokládané výše úspory. Doporučujeme tedy konkrétní případy konzultovat se specialistou.

Centropol

Všechny výpočty připravil Centropol – jeden z největších dodavatelů elektřiny a plynu v České republice.