Kolik vás stojí praní prádla v pračce a jak tuto částku snížit?

Čím větší rodina, tím více špinavého prádla a tím častější praní. A prát se musí. Jak tedy náklady na tuto nezbytnou činnost snížit? Máme pro vás pár tipů.

Načítám...

Víte, jak můžete ušetřit?

1.

Pozor na teplotu praní

Ohřívání vody spotřebuje v pračce velké množství energie. Navíc je pro kvalitu oděvů vždy lepší je prát v co nejnižší teplotě. Na 90, či 60 stupňů je třeba prát pouze výjimečně. Pro běžně znečištěné prádlo postačí mnohem studenější voda. Mezi praním v teplé nebo studené vodě je malý rozdíl v mycím výkonu, zvláště pokud perete jiné než bílé prádlo. Pouze čistě bílé prádlo má smysl prát na vysoké teploty, aby se zachovala jeho bělost. Běžné prádlo je dnes možné prát i na 30 stupňů.

2.

Prádlo rozdělte

Prádlo rozdělte podle jeho znečištění a materiálu. Podle toho zvolte prací program, vždy ten nejúspornější, který je možný. Pořiďte si větší koš na prádlo, který zároveň neuvolňuje pachy, abyste nebyli nuceni prát velmi často.

3.

Perte optimální množství

Dnes je již možné zakoupit pračku, která má senzory hmotnosti prádla a podle toho upraví množství vody, které se na praní používá. Nejsou to ale zdaleka všechny pračky a starší modely tuto funkci neumožňují. Pokud takový spotřebič nevyužíváte, snažte se vždy vyprat plnou dávku. Zcela naplněná pračka spotřebuje stejné množství energie a vody jako pračka naplněná z poloviny.

4.

Usnadněte praní odmočením

Silně znečištěné kousky předem namočte nebo na ně například nasypte trošku pracího prášku. Díky tomu je mnohem větší šance, že se odolné skvrny odstraní a prádlo nebude třeba prát ještě jednou.

5.

Využívejte různé programy pračky

Pokud má vaše pračka funkce pro úsporu energie, využijte je. Může jít například o program „rychlého praní“ pro lehce zašpiněné oblečení nebo programy na úsporu vody.

Máte další otázky?

Připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších dotazů, které se týkají spotřeby elektřiny a nákladů na provoz spotřebičů.

Jak počítáme částku?

Za výpočtem se schovávají komplexní propočty všech klíčových údajů. Jak výpočet funguje?

1.

Nejprve vezmeme obvyklou cenu za elektřinu v roce 2024 v ČR.

To hlavní, na čem záleží je, kolik platíte za elektřinu. Zastropovaná cena, kterou Češi loni platili, byla 5 000 Kč za jednu MWh bez DPH a dalších poplatků.

2.

Pak vymodelujeme náročnost spotřebiče.

U každého spotřebiče je přihlíženo k jeho specifickým vlastnostem a podle toho je i jeho energetická náročnost modelována. V tipech a tricích najdete způsoby, jak můžete tuto energetickou náročnost snížit.

3.

A nakonec spočítáme, kolik stojí provoz přímo vás.

Tou hlavní proměnnou pro výpočet je to, kolik za elektřinu platíte vy. Proto je důležité upravit si cenu elektřiny (1 kWh/Kč nebo 1 MWh/Kč) ve výpočtu tak, aby odpovídala vaší aktuální situaci.

Uvedená výše úspory u každého tipu na úsporu je pouze modelová a orientační. Na zjednodušených příkladech ukazujeme možné úspory a chceme tím odběratele elektřiny a plynu přimět k zamyšlení, jak snížit svou spotřebu a díky tomu ušetřit. V konkrétních případech se výše dosažené úspory může lišit díky dalším faktorům, které nebyly nebo ani nemohly být zohledněny (např. přesné ceny a spotřeba energií, okolní teplota, typ, stáří a způsob používání určitého spotřebiče apod.). Proto nemůžeme být zodpovědní za to, zda se realizací modelového úsporného opatření dosáhne předpokládané výše úspory. Doporučujeme tedy konkrétní případy konzultovat se specialistou.

Centropol

Všechny výpočty připravil Centropol – jeden z největších dodavatelů elektřiny a plynu v České republice.