Tipy a triky jak ušetřit za energie

Zjistěte, co můžete udělat pro to, abyste snížili svoji spotřebu elektřiny.

Na které části výdajů za elektřinu chcete ušetřit?

1.

Nádobí myjte v myčce

Pokud porovnáme mytí ve dřezu a v myčce, pak pro někoho možná překvapivě je myčka úspornější. Tím nejméně úsporným způsobem je rozhodně mytí nádobí pod tekoucí teplou vodou, tomu se pokud možno vyhněte. Jestliže normální cyklus mytí v myčce spotřebuje 0,9 až 2,0 kWh energie, při ručním mytí stejné náplně se spotřebuje až 3,5 kWh. Jestliže navíc myčka spotřebuje 13 až 27 litrů vody, při ručním mytí stejné náplně se spotřebuje až 140 litrů.

2.

Odstraňte zbytky jídla

Nádobí není třeba předmývat, jak si někdo mylně myslí, ale nemají na něm co dělat zbytky jídla, které byste měli vyškrábat do koše. Díky tomu se odpad myčky nezanese a spotřebič bude dlouho sloužit.

3.

Nádobí neoplachujte, nikdy v teplé vodě

Nádobí nemusíte dlouze oplachovat, postačí ho setřít houbou, nebo stěrkou. Méně zašpiněné nádobí vkládejte do myčky tak, jak je. Nádobí nikdy neoplachujte v teplé vodě. Pokud jsou na něm zaschlé zbytky potravin, využijte trochu vody a kapku jaru, po pár hodinách ho můžete klidně vložit do myčky. Pokud je takových kusů více, můžete je vložit třeba do velkého hrnce a tam nechat odmočit v troše vody. K odmočení nádobí využijte například vodu, ve které jste vařili těstoviny. Ta je pro mytí nádobí naprosto perfektní.

4.

Používejte správný program

Snad u každé myčky je v nabídce úsporný eko program, který zajistí správný poměr mezi využitím vody a elektrické energie. Na méně zašpiněné nádobí využijte kratší program, který nespotřebovává příliš elektřiny.

5.

Zapínejte ji plnou

Pokud jste zašpinili pár talířků a skleniček, opláchněte je v ruce a nezapínejte kvůli nim myčku. Případně je prostě naskládejte do myčky, kde si počkají, dokud nebude myčka řádně zaplněná, což je vždy úspornější varianta. Nádobí do myčky skládejte úsporně, ale přitom tak, aby mělo šanci se skutečně umýt.

6.

Správné čistící prostředky šetří peníze

Mezi čistícími prostředky do myčky jsou skutečně velké rozdíly. Proto věnujte pozornost jejich výběru a soustřeďte se na ty skutečně účinné. Díky tomu můžete myčku spouštět tak, aby měla voda nižší teplotu a nádobí se umylo za kratší dobu.

7.

Spouštějte ji v nízkém tarifu

Pokud vaše domácnost odebírá proud ve vysokém a nízkém tarifu (to jsou domácnosti, které například elektřinou ohřívají vodu, nebo jí topí), kdy se ceny elektřiny od sebe liší, zjistěte si, kdy se nízký tarif spíná a myčku zapínejte právě tehdy. Čas, kdy se nízký tarif spíná, zjistíte například na webu vašeho distributora elektřiny. Případně využijte funkce odloženého startu a mytí naplánujte na tento čas.

8.

Nádobí skládejte správně

Vnitřní prostor myček je řešený do několika oddílů, každý pro určitý druh nádobí, jen tak se nádobí umyje skutečně správně a vy ho nemusíte ještě domývat. Ukládejte ho tedy do těchto navržených prostorů. Dále ponechte mezi jednotlivými kusy dostatek prostoru, špinavější a odolnější kusy patří do spodního koše, zatímco rozbitné nádobí jako například sklenice do horního koše. Hluboké nádobí dávejte vzhůru nohama, aby se v něm nedržela voda. Pro zajištění lepší cirkulace vody umístěte větší kusy na stranu.

9.

Nádobí nechte uschnout přirozenou cestou

Nádobí můžete nechat proschnout zcela běžně na vzduchu. Po skončení mycího programu, což zjistíte tak, že v myčce již nekoluje voda, která dělá typický hluk, stačí otevřít dvířka myčky a nechat nádobí i myčku proschnout. Skvrny po zaschlé vodě nejsou na nádobí umytém v myčce patrné díky využití speciálních mycích prostředků.