Tipy a triky jak ušetřit za energie

Zjistěte, co můžete udělat pro to, abyste snížili svoji spotřebu elektřiny.

Na které části výdajů za elektřinu chcete ušetřit?

1.

Využívejte co nejvíce denní světlo

Pracovní plochu například v kuchyni umístěte tam, kam nejvíce dopadá denní světlo. Pokud pracujete z domu, využijte tu místnost, kde je nejvíce denního světla a vy zde nemusíte svítit. V bytě instalujte prosklené dveře, které umožňují světlo přenášet, případně ve stěnách využijte luxfery, které vypadají efektně a umožňují průnik světla. V interiéru zapojte zrcadla, upřednostněte světlé barvy a lesklé povrchy.

2.

Využijte více zdrojů světla

Místo jednoho velkého zdroje světla můžete využít více zdrojů, díky kterým ušetříte, dopřejete si světlo přesně tam, kde ho potřebujete a ještě zajímavě nasvítíte interiér. Využijte LED pásky, které lze umístit na zajímavá místa a interiér tak pozvednout.

3.

Investujte do LED žárovek

LED žárovky jsou sice dražší než úsporná žárovka, zato spotřebovávají výrazně méně proudu. Využívat bychom je tedy měli tam, kde svítíme opravdu velmi často. Investice do nových LED žárovek se vám navíc vrátí už za několik měsíců.

4.

Světlo na čidlo

Na některá místa instalujte světlo, které má čidlo a rozsvítí se v reakci na pohyb. Díky tomu se vám nemůže stát, že někdo zapomene zhasnout.

5.

Omezte intenzitu

Pokud využíváte lustr, u kterého lze volit intenzitu osvětlení, snižte ji. Díky tomu ušetříte nejenom elektřinu, ale také vaše oči, které se tak brzy neunaví.

6.

Využijte solární světla

Pokud chcete osvětlit vaši zahradu, nebo terasu, využijte světla, která se nabíjejí ze slunce. Pořídit si můžete mnoho různých světel, velmi zajímavé jsou nejrůznější světelné závěsy a girlandy.

7.

Instalujte si chytrou domácnost

Osvětlení lze ovládat na dálku díky chytré domácnosti. Žárovky lze propojit díky Internetu věcí, tedy nízkoenergetické síti s dobrým pokrytím s cloudem a ovládat aplikací v mobilním telefonu, nebo tabletu.