Tipy a triky jak ušetřit za energie

Zjistěte, co můžete udělat pro to, abyste snížili svoji spotřebu elektřiny.

Na které části výdajů za elektřinu chcete ušetřit?

1.

Vyberte si tu správnou

Pokud si vybíráte sušičku, na výběr jsou sušičky s různou kapacitou. Tu byste měli volit podle velikosti domácnosti, ve které bude fungovat. Pokud jste 4členná rodina, raději kupte sušičku s kapacitou pro 8-9 kg prádla. Pro domácnosti o 1 nebo 2 členech bohatě postačí sušička o kapacitě 6-7 kg.

2.

V létě sušte na vzduchu

Sušička je skvělým vynálezem. Prádlo stačí pouze přemístit z pračky do sušičky a za hodinku, dvě si vytahujete usušené nadýchané kousky. Díky sušičce není třeba nic věšet na sušák nebo šňůry a navíc šetří místo pokud pro sušení není v menších bytech příliš prostoru a sušárny již jaksi zmizely. Na druhou stranu její spotřeba elektřiny je skutečně nemalá. Proto v létě dávejte pokud možno přednost vysušení prádla na čerstvém vzduchu, nejlépe pochopitelně na zahradě nebo balkóně. Pozor ovšem na sušení na přímém slunci. Nevýhodou sušení venku je, že na přímém slunci dochází k vyblednutí barev.

3.

Vyndejte prádlo včas

Na druhou stranu sušička šetří čas a vlastně také peníze díky tomu, že prádlo není mnohdy třeba žehlit. To ale pouze tehdy, pokud prádlo ze sušičky včas vyndáte a je ještě krásně vláčné. Tehdy ho stačí složit a uhladit a bude jako byste ho napařovali žehličkou. Výhodou jsou sušičky, u kterých zazní po ukončení sušení zvukový signál. Jinak dávejte pozor, až sušička prádlo vysuší a zastaví se. Po vysušení prádlo co nejdříve vyjměte a složte.4.

Sušičku čistěte

Sušička má tu úžasnou vlastnost, že dokáže z již vypraného prádla vytáhnout ještě spoustu další špíny. Každý, kdo použije sušičku, se může přesvědčit ve filtru sušičky, ale i v celém jejím těle o tom, že ještě dalšího prachu, chlupů, vlasů a všeho možného je na vypraném prádle spousta. Tyto nečistoty je třeba pravidelně odstraňovat, aby byl průchod vzduchem sušičkou plynulý. Prádlo se vysuší za kratší dobu a s kratší spotřebou energie. Pravidelně čistěte také zanesený výparník a jednou za čas prakticky celou sušičku, prach má totiž tendenci se dostávat skutečně všude.

5.

Využijte vodu ze sušičky

Voda ze sušičky najde v domácnosti široké užití. Můžete jí splachovat WC, vytřít s ní podlahu, mýt s ní cokoliv, nebo ji použít k zalévání květin..

6.

Kupte si úsporný model

Důležitá je spotřeba energie a hlučnost. Veškeré informace naleznete na energetickém štítku, kde je uvedena energetická třída, kam spotřebič patří. V případě sušiček to bývá kategorie B nebo C. U modelů s tepelným čerpadlem můžete najít i výrobky s označením A. Nejméně úsporné jsou sušičky z kategorie G. Pokud suší čtyřčlenná rodina se dvěma školáky veškeré prádlo ve své staré odvětrávací sušičce 5× týdně a následně sušičku vymění za nový typ, ideálně kondenzační s tepelným čerpadlem, může snížit náklady na sušení prádla až o 6 325 Kč za rok. Při dnešních průměrných cenách sušiček se náklady na novou sušičkutřídy A do dvou let vrátí.