Tipy a triky jak ušetřit za energie

Zjistěte, co můžete udělat pro to, abyste snížili svoji spotřebu elektřiny.

Na které části výdajů za elektřinu chcete ušetřit?

1.

Pozor na teplotu praní

Ohřívání vody spotřebuje v pračce velké množství energie. Navíc je pro kvalitu oděvů vždy lepší je prát v co nejnižší teplotě. Na 90, či 60 stupňů je třeba prát pouze výjimečně. Pro běžně znečištěné prádlo postačí mnohem studenější voda. Mezi praním v teplé nebo studené vodě je malý rozdíl v mycím výkonu, zvláště pokud perete jiné než bílé prádlo. Pouze čistě bílé prádlo má smysl prát na vysoké teploty, aby se zachovala jeho bělost. Běžné prádlo je dnes možné prát i na 30 stupňů.

2.

Prádlo rozdělte

Prádlo rozdělte podle jeho znečištění a materiálu. Podle toho zvolte prací program, vždy ten nejúspornější, který je možný. Pořiďte si větší koš na prádlo, který zároveň neuvolňuje pachy, abyste nebyli nuceni prát velmi často.

3.

Perte optimální množství

Dnes je již možné zakoupit pračku, která má senzory hmotnosti prádla a podle toho upraví množství vody, které se na praní používá. Nejsou to ale zdaleka všechny pračky a starší modely tuto funkci neumožňují. Pokud takový spotřebič nevyužíváte, snažte se vždy vyprat plnou dávku. Zcela naplněná pračka spotřebuje stejné množství energie a vody jako pračka naplněná z poloviny.

4.

Usnadněte praní odmočením

Silně znečištěné kousky předem namočte nebo na ně například nasypte trošku pracího prášku. Díky tomu je mnohem větší šance, že se odolné skvrny odstraní a prádlo nebude třeba prát ještě jednou.

5.

Využívejte různé programy pračky

Pokud má vaše pračka funkce pro úsporu energie, využijte je. Může jít například o program „rychlého praní“ pro lehce zašpiněné oblečení nebo programy na úsporu vody.